کارگزاران ارزیابی چابک

استانداردهای حوزه آتش

 

اعلام حریق یکی از ضروری‌ترین و واجب‌ترین موارد مورد نیاز در هر مکانی است. همانند بقیه سیستم‌ها، اعلام حریق نیز دارای استانداردهای مخصوص است که رعایت این استانداردها بسیار مهم و قابل توجه است. در این مطلب قصد داریم شما را با اصول اولیه راه اندازی این سیستم و استانداردهای اعلام حریق آشنا کنیم. باما همراه باشید.

استاندارد اعلام حریق چیست؟

اعلام حریق سیستمی است که با دتکتور حرارت، شعله، گاز و یا دود، علائم حریق را تشخیص می‌دهد و برای هشدار دادن به اعضای داخل ساختمان، از آژیر، فلاشر و یا نور استفاده می‌کند. سیستم اعلام حریق می‌تواند نقش بسیار مهمی در نجات جان افراد و جلوگیری از خسارت‌های جدی مالی ایفا کند بنابراین تمامی مراحل اعم از تهیه سیستم مناسب، طراحی و پیاده سازی سیستم اعلام حریق از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. اما نکته بسیار غم انگیز این است که بیش از ۹۰ درصد از سیستم‌هایی که در پروژه‌های صنعتی و یا ساختمانی راه اندازی شده در کشورمان، از استانداردهای اعلام حریق پیروی نکرده و بعد از چند ماه خاموش می‌شوند.

استاندارد اعلام حریق مجموعه قوانینی است که توسط تکنسین‌ها و کارشناسان این زمینه برای نصب و راه اندازی سیستم‌های اعلام و کنترل حریق استفاده می‌شود. بعضی از استانداردهای اعلام حریق عبارتند از:

  • استاندارد UL
  • استاندارد LPCB
  • استاندارد NFPA
  • استاندارد NFPA72
  • استاندارد EVPU
  • استاندارد BS5839
  • استاندارد BS-EN54

سیستم اعلام حریق بسته به سیاست‌های کاری و شغلی است و وجود آن از قانون از قانون خاص کشوری پیروی نمی‌کند. اما توصیه می‌شود اگر شما صاحب کسب و کار یا شغلی هستید که با حوادث گوناگون ممکن است به آتش سوزی منجر شود، وجود یک سیستم اعلام حریق مبتنی بر استاندارد اعلام حریق می‌تواند از خسارت‌های جانی و مالی زیادی جلوگیری کند. پیروی از استانداردهای اعلام حریق بسیار مهم است چرا که وجود یک سیستم غیر اصولی علاوه بر این که کمکی به اطفای حریق نمی‌کند، باعث هزینه‌های اضافی می‌شود.

NFPA انجمن ملی آتشنشانی امریکا American National Fire Protection Association  می باشد. NFPA استانداردها و اسنادی را جهت ایمنی در مقابل آتش وضع و منتشر می کند. در مقایسه با سایر سازمانهای مشابه، NFPA و استانداردهایش ارجحیت دارند و تمام سازمانهای مشابه نیز به استانداردهای آن احترام می گذارند و به عنوان یک مرجع می شناسند. اغلب سازندگان پمپ های آتشنشانی به دو دلیل زیر سعی می کنند از استانداردهای NFPA تبعیت نمایند:

الف) استاندارد NFPA قابل احترام ترین و سختگیرانه ترین استاندارد جهان در این زمینه می باشد.
ب) از آنجا که سایر سازندگان تجهیزات مانند تولیدکنندگان آبپاش های اتوماتیک، کابین های آتش و سیستم های خاموش کننده از این استاندارد تبعیت می کنند، در صورت ساخت پمپ ها مطابق با این استاندارد هیچگونه عدم انطباقی در کارکرد تجهیزات بوجود نمی آید.

با توجه به تحریم ها چگونه گواهینامه NFPA دریافت کنیم

برای دریافت پاسخ به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

NFPA (ادامه مطلب)

 

 Loss Prevention Certification Board

یک مارک تأیید شده توسط BRE Global ویژه محصولات صنعت ایمنی از حریق است و طبق خط مشی اصلی BRE Global، مأموریت این سازمان حفاظت از انسان، اموال و محیط زیست بیان شده است. گواهینامه LPCB در واقع پروسه انطباق و ارزیابی اصول و مبانی‌ای‌ است که توسط سازمانی مستقل از تولید کننده یا مصرف کننده تعریف می‌شود. الزامات و آئین نامه‌هایی که توسط LPCB تعیین و براساس آن گواهینامه صادر می‌شود، اطمینان خاطری است برای مصرف‌ کنندگان محصولاتی که جان و مالشان به‌ شدت متأثر از صحت عملکرد آنهاست.
انجمن صدور گواهینامه LPCB به منظور تبیین استانداردهای مورد نیاز، بیش از صد سال است که با صنایع گوناگون در تماس است. دارا بودن تأییدیه LPCB مزایای بسیاری برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان صنعت ایمنی از حریق دارد. محصولات دارای تأییدیه LPCB به تأمین کنندگان کالاها کمک می‌کند تا اطمینان بیشتری نسبت به عملکرد درست محصولات داشته باشند. شرکت‌های بیمه نیز با پشتیبانی از محصولات دارای گواهینامه LPCB به خریداران کمک می‌کنند تا علاوه بر صرفه جویی در وقت، از هدر رفتن سرمایه‌هاشان به دلیل خرید محصولات بی کیفیت جلوگیری شود. از سوی دیگر تولید کنندگان می‌توانند با دریافت تأییدیه LPCB ارزش و میزان فروش محصولات خود را افزایش دهند چرا که LPCB در سرتاسر جهان شناخته شده و به رسمیت شناخته شده است.

این اسناد برای استفاده توسط هیئت مدیره جهانی BRE تأیید می شوند. بدنه ای که نظارت بر تمام فعالیت های صدور گواهینامه BRE Global / LPCB را دارد.
این استانداردها همیشه برای تجدید نظر آماده است و پیشنهادات برای بهبود همیشه مورد استقبال قرار می گیرد.

با توجه به تحریم ها چگونه گواهینامه LPCB دریافت کنیم

برای دریافت پاسخ به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

LPCB (ادامه مطلب)

به طور خلاصه ، UL یک سازمان ایمنی است که استانداردهای کل صنعت را برای محصولات جدید تعیین می کند. آنها به طور مداوم این محصولات را بررسی می کنند تا مطابق با این استانداردها باشند.

یک تصور غلط رایج این است که UL هر محصولی را خودشان آزمایش می کند. همیشه اینطور نیست. در عوض ، UL به یک تولید کننده اجازه می دهد تا خود محصول را با استفاده از مهر UL آزمایش کند. سپس آنها به طور منظم پیگیری می کنند تا مطمئن شوند که محصولات خود را آزمایش می کنند و از رهنمودهای مناسب پیروی می کنند. این یکی از دلایل جذابیت صدور گواهینامه UL برای مشاغل است.

با توجه به تحریم ها چگونه گواهینامه UL دریافت کنیم

برای دریافت پاسخ به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

انواع نشانهای UL (ادامه مطلب)

آزمایشگاه ها یی که با آنها همکاری می کنیم

اسکوپ آزمایشگاه

UL,ETL,LPCB,NFPA
Flammability Performance of Fabrics
FM Approval,UL,LPCB
UL,LPCB,NFPA
UL,LPCB,NFPA,ETL
UL,NFPA,ENEC Mark