کارگزاران ارزیابی چابک

استانداردهای محصول

تعریفی که موسسه بین‌المللی استاندارد از مفهوم استاندارد دارد به این صورت است:

استاندارد مجموعه توافقات مستندی هستند که ویژگی‌های فنی و دیگر شرایط دقیق را در بر دارد و همواره به عنوان اصول، راهنما یا تعاریف مشخصات و برای حصول اطمینان از مناسب‌بودن مواد، محصولات، فرآیندها و خدمات برای هدف مورد نظر به کار گرفته می‌شوند.

خیلی از مردم گمان می کنند میزان تلاش است که مهمترین شاخص ثروت است از اینرو در زندگی اقتصادی خود از صبح تا شب می دوند اما غافلند از آنکه مهمتر از میزان تلاش مسیریست که انسان در آن تلاش می کند. مسیر تلاش همان پتانسیل بالقوه ایست که در شغل ها وجود دارد. اکثر شغل هایی که مردم انتخاب می کنند هیچ آینده اقتصادی ندارد و هر چقدر هم که در آنها انرژی بگذاری به درآمد بالایی نمی رسی. کارمندی و کارگری و بسیاری از مشاغل خدماتی بخش زیادی از تلاش های مردم را شامل شده و این مسیرها محلی برای رشد اقتصادی ندارد. این موضوع از سالیان سال تا کنون همینگونه بوده و تا زمانی که مردم به این نتیجه برسند که مسیر شغلشان را عوض کنند در مشکل خواهند بود. کمی بر روی مسیرهای شغلی تجارت و صادرات بیشتر فکر کنید و آنجاست که در خواهید یافت این مسیرها با تلاش بسیار کمتر و زمان و انرژی پایین تر سودهای بالاتری به شما خواهد داد.

 خلاصه اینکه سنگ محک، الگو و شابلونی است که براساس آن چک می‌کنند تا ببینند آنچه که باید انجام می‌‌شده با آن الگو، شابلون یا سنگ محک یکسان است یا نیست. این هم تعریف خود ما بود.

همیشه در کسب‌وکارتان با حوزه استانداردها درگیر خواهید بود – مخصوصا کسانی که کار صادرات می‌کنند – و همیشه نگران بوده‌اید که کالای من استانداردها و ظرفیت‌های لازم برای صادرات را دارد یا ندارد.

استانداردها در حوزه‌های مختلفی ازجمله بسته‌بندی، خود کیفیت، متریال، ایزوها و غیره وجود دارند. در جلسه بعدی درباره انواع استانداردها بیشتر صحبت می‌کنیم و استانداردهای مختلف دنیا را برایتان مطرح می کنم تا بیشتر با آن‌ها آشنا شوید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در دنیا چند مدل استاندارد داریم، چه استانداردهایی در مدل‌های مختلف وجود دارد و با توجه به آن درباره کسب‌وکارتان به اطلاعات مناسبی برسید و آن را توسعه دهید.

گواهی اتحادیه گمرکی اوراسیا EAC
گروه ارزیابان چابک به نمایندگی شرکت  WorldWideBridge LLC  روسیه که یک ارائه دهنده گواهینامه  اسناد انطباق با مقررات فنی اتحادیه گمرکی اوراسیا  (TR CU) است که اکنون به عنوان گواهینامه ها و اعلامیه های اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) شناخته می شود. سیستم EAC جایگزین استانداردهای ملی GOST در روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان در سال 2010 شد. سیستم EAC شامل بیش از 30 TR CU است.

استاندارد GOST توسط  اتحاد جماهیر شوروی تهیه و تدوین شد . کلمه GOST به معنی استاندارد و مخفف gosudarstvennyy (استاندارد دولت روسیه) است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استانداردهای GOST یک وضعیت جدید از استانداردهای منطقه ای به دست آورد. این استانداردها در حال حاضر توسط شورای اروپایی و آسیایی ، ( اوراسیا EASC)، و تحت نظارت کشورهای مستقل مشترک المنافع و روسیه اداره می شود.

در حال حاضر، مجموعه از GOST استانداردهای شامل بیش از 20000 عنوان گسترده در فعالیت های ارزیابی انطباق در 12 کشور استفاده می شود. خدمات به عنوان مبنای قانونی برای برنامه های صدور گواهینامه دولت و بخش خصوصی در سراسر کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS)، استانداردهایی نظیر انرژی، نفت و گاز، حفاظت از محیط زیست، ساخت و ساز، حمل و نقل، ارتباطات از راه دور، استخراج از معادن، فرآوری مواد غذایی، و دیگر صنایع را پوشش داده است.

مطالعه کامل محصول و تهیه گزارش شناخت مشخصات فنی و ویژگیهای محصول Specifications تعیین استانداردهای Gost و یا سایر استانداردها و الزامات قابل اجرا برای محصولات تکمیل مدارک ممیزی و یا اثبات سیستم مدیریت کیفیت در سازمان گردآوری و یا تهیه دستورالعمل ها و طرح های کیفی تست و بازرسی تست انطباق محصول و یا ممیزی در مورد تست انطباق ارزیابی ، شناسایی و بررسی جنبه های ایمنی و بهداشتی تأیید و تدوین فایل های فنی شناسایی خطرات و ریسک محصول و تعیین اقدامات ایمنی
در صورت نیاز ، ارسال محصول به آزمایشگاه در کشور روسیه اخذ گواهینامه استاندارد gost  (به روسی: GOST) اشاره به مجموعه ای از استانداردهای فنی که  توسط شورای  علم اوزان ومقادیر و استاندارد و گواهینامه (EASC) تدوین شده است، که این استانداردهای منطقه ای تحت نظارت کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) است.
در حقیقت Gost-R یک استاندارد منطقه ای است و دریافت گواهینامه آن نشاندهنده تایید شاخص کیفیت محصول ، انطباق محصول با استانداردها و یا مشخصات سفارش  ، انطباق با ایمنی محصول می باشد.

ادامه …

BIS – Bureau of Indian Standards به معنی گواهی انطباق موسسه استاندارد هندوستان می باشد این موسسه وظایف زیر را بر عهده دارد
۱- تدوین استانداردهای ملی در هند
۲- صدور گواهینامه کیفیت محصول ISI ( بعبارتی نشان استاندارد محصولات هندوستان)
۳- طرح برای تولید کنندگانداخلی و وارد کنندگان کالا به هندوستان
جزئیات CRS تحت گواهی BIS چیست؟
طرح ثبت اجباری (CRS)
CRS به دو دسته تقسیم می شود:
طرح – I یا ISI Mark Scheme
136 محصول در این طرح گنجانده شده است. طبق قانون، تولیدکنندگان – هندی یا خارج از کشور – باید گواهینامه ISI را قبل از راه اندازی یا فروش یا توزیع تجاری محصولات خود در بازار هند دریافت کنند. این کار با در نظر گرفتن کیفیت محصول انجام شده است که باید با یک استاندارد و مشخصات خاص مطابقت داشته باشد. ثبت ISI یک فرآیند خسته کننده و طولانی است که در آن محصول در داخل و همچنین در یک آزمایشگاه مورد تایید BIS و پس از آن ممیزی از محل کارخانه توسط مقامات BIS و ارائه هزینه های گواهی ISI و سایر مدارک مورد نیاز آزمایش می شود.
طرح – II یا طرح ثبت BIS
حدود 49 محصول تحت این طرح وجود دارد که تولید کنندگان – هندی یا غیره – باید قبل از ادامه فروش یا توزیع محصولات در بازار هند گواهی BIS را دریافت کنند.

 

شرایط اخذ این گواهی نامه

1- ارائه درخواست ازطرف تولید کننده بر روی سربرگ

1-1-پروپوزال از بخش مدارک دانلود و درخواست رسمی بهمراه رسید پیش پرداخت را ایمیل بفرمایید

2- مشاوره انطباق با الزامات IS هندوستان

3-عقد قرارداد مشاوره با گروه ارزیابان چابک AQW Group

4-ارسال کارشناس برای بازدید از محل تولید  توسط AQW Group

KOSHA Mark-Korea Certification
گواهینامه KC Mark در سال 2009 برایمحصولات الکترونیکی و الکتریکی اجرا شد و جایگزین علامت EK mark منسوخ گردید
بر اساس این روال جدید، محصولات به تیپ 1 و تیپ 2 طبقه بندی شده اند ، محصولات تیپ1 محصولاتی هستند که خطر بیشتری برای مصرف کننده نسبت به نوع 2 دارند و برای محصولات تیپ 2، که خطر کمتری دارند نیازی به بازرسی کارخانه نداشته و مدت اعتبار آن 5 ساله می باشد

علاوه بر آزمایشات و تست محصولات الکتریکی و الکترونیکی یک موسسه صدور گواهینامه در کره جنوبی بوده که گواهینامه های KC Mark را می تواند صادر کند همچنین گروه ارزیابان چابم با آزمایشگاه موسسه لهستان در کره جنوبی مشارکت داشته و برای اخذ این استاندارد می تواند با هدف از این علامت برای محافظت از مصرف کنندگان از جنبه های خطرناک از وسایل برقی مانند شوک الکتریکی، خطرات انرژی، آتش سوزی، خطرات مکانیکی، خطرات حرارتی ، خطرات تابش اشعه، خطرات شیمیایی، و غیره

اگر محصولات دارای علامت EK قبل از 1 ژانویه 2009 باشند از 30 ژوئن 2011 مطابق با علامت جدید و تیپ 1 ونوع 2 بایستی نشان KC Mark را دریافت کنند .

SASO این مخفف اختصارات SaudArabianStandardsOrganization است.

SASO مسئول توسعه استانداردهای ملی برای کلیه نیازها و محصولات روزانه است. استانداردها همچنین سیستم های اندازه گیری ، علامت گذاری و غیره را در بر می گیرند. در حقیقت ، بسیاری از استانداردهای SASO براساس استانداردهای ایمنی سازمان های بین المللی مانند کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) است. عربستان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر بر اساس ولتاژهای ملی و صنعتی خاص خود ، جغرافیای جوی و اقلیم و اعمال قومی و مذهبی موارد خاص و منحصر به فردی به استانداردهای خود اضافه کرده است. به منظور حمایت از مصرف کنندگان ، استاندارد SASO نه تنها برای محصولات وارداتی از خارج ، بلکه برای محصولاتی است که در عربستان سعودی تولید می شود.

وزارت صنعت و تجارت عربستان سعودی و SASO به کلیه استانداردهای صدور گواهینامه SASO نیاز دارند که هنگام ورود به گمرک عربستان ، دارای گواهینامه SASO باشند. محصولات بدون گواهینامه SASO از ورود گمرک بندر سعودی خودداری می کنند.

برنامه ICCP سه راه برای صادرکنندگان یا تولید کنندگان برای دریافت گواهینامه CoC فراهم می کند. مشتریان می توانند بر اساس ماهیت محصولات خود ، میزان رعایت استانداردها و تعداد دفعات حمل و نقل ، مناسب ترین روش را انتخاب کنند. گواهینامه های CoC توسط SASOCountryOffice دارای مجوز SASO (SCO) یا PAICountryOffice (PCO) مجاز به PAI صادر می شوند.

VDE مارک چیست ؟

وی دی ای یا انجمن برق، الکترونیک و فن آوری اطلاعات آلمان درسال ۱۹۲۰  ایجاد گردید  و یکی از بزرگترین انجمن های فنی و علمی اروپا است  . در سراسر آلمان VDE بر اساس منطقه بندی در کشور آلمان که توسط ۲۹ منطقه تشکیل شده است و دفتر مرکزی  آن در فرانکفورت می باشد .

چه محصولاتی نیاز به این مجوز دارد ؟

محصولات روشنایی, سیم و کابل,, تجهیزات الکترونیکی, لوازم خانگی الکتریکی, تست های محیطی, تست سازگاری مغناطیسی EMC و….

انواع VDE Mark
VDE Mark
VDE GS Mark  
VDE ENEC Mark
VDE EMC Mark
VDE Cable Mark
IECQ CECC Mark

خدمات مشاوره ما در راستای دریافت این گواهی  به شرح ذیل می باشد

عقد قرار داد با مشتری در خصوص تنظیم مدارک و مستندات الزام شده شامل OPCمحصول –لیست تفاوت های مدل ها با شرح وتفصیل –دیاکرام شماتیک  مداربرقی یا الکترونیکی دستگاه- تنظیم یوزر مانوآل به المانی –تهیه تست ریپورت می باشد و بعد از ان هماهنگی لازم با موسسه صادر کننده جهت بازدید از کارخانه که دو بار درسال پس از صدور گواهی می باشد

لازم به ذکر است مجموعه AQW توانایی کلیه  اموزش های  مرتبط با  VDE را در سازمانها دارا بوده و دربخش فروشگاهی نیز می توانید محتوای مورد نیاز خود در رابطه با این استاندارد اعم از فیلم آموزشی-پکیج خود آموز و فایلهای پاروپوینت آموزشی جستجو وخریداری فرمایید

در  سال ۲۰۰۲، اتحادیه اروپا دایرکتیو ۷۲/۲۴۵/ EEC را تدوین و بعدها اصلاحاتی را به الزامات آن انجام داد ( ۹۵/۵۴/EC). این دایرکتیو برای کلیه وسایل نقلیه الکترونیکی و محصولات الکترونیکی برای دسترسی به بازار اتحادیه اروپا تدوین شد .
در اروپا، یک سیستم صدور گواهینامه برای محصولات خودرو شامل دو بخش زیر است:
۱- صدور گواهینامه از اتحادیه اروپا : گواهی محصولات مطابق با الزامات دایرکتیو EC
در این روش وسایل نقلیه الکترونیکی و محصولات الکترونیکی بر اساس ایمنی تست شده و گواهینامه صادر می شود. حتما” بایستی تست توسط یک سازمان خدمات فنی که عضو اتحادیه اروپا می باشد انجام شود، و همچنین نهاد صادر کننده نشان E Mark باید یک بخشی از حمل و نقل دولت عضو اتحادیه اروپا باشند. E Mark/ ای مارک
در این روش محصولات گواهی شده ( E Mark ) توسط همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می شود. E Mark/ ای مارک
آرم علامت گذاری الکترونیکی در یک قاب مستطیل شکل برای وسایل نقلیه در حال حرکت و یا محصولات خودکار در این وسایل نقلیه، از قبیل: شارژر ماشین، لامپ / چراغ قوه، ماشین یخچال و تلویزیون/ استریو اتومبیل، جک الکتریکی و غیره شامل می شود.  E Mark/ ای مارک
هر دولت عضو اتحادیه اروپا یک کد برای گواهی E Mark دارد که به شرح ذیل می باشد:

۲- صدور گواهینامه از کمیسیون اقتصادی اروپا گواهی محصولات مطابق با مقررات ECE :
در این روش نشان E Mark توسط کمیسیون اقتصادی اروپا که در حال حاضرشامل 28 کشور عضو اتحادیه اروپا هستند صادر می شود . علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله اروپای شرقی، جنوب اروپا و دیگر کشورهای غیر اروپایی وجود دارد. مقررات ECE به تمام کاربران اعمال می شود و تنها توصیه می شود، اما اجباری نیست. کشورهای عضو ممکن است مطابق به مقررات ECE، یا همچنان به استفاده از مقررات خود آرم E Mark را صادر کنند .
این علامت دریک قاب مدور، برای محصولات استفاده می شود، برای مثال: شیشه جلو، کمربند ایمنی، چراغهای جلو، و غیره.
هر دولت عضو اتحادیه اروپا  یک کد برای گواهی E Mark دارد که به شرح ذیل می باشد :

لازم به ذکر است مجموعه AQW توانایی کلیه  اموزش های  مرتبط با  E MARK را در سازمانها دارا بوده و دربخش فروشگاهی نیز می توانید محتوای مورد نیاز خود در رابطه با این استاندارد اعم از فیلم اموزشی-پکیج خود اموز و فایلهای پاروپوینت اموزشی جستجو وخریداری فرمایید

OIML چیست ؟سازمان بین المللی اندازه شناسی قانونی

سازمان بین المللی اندازه شناسی قانونی که سازمان معاهده بین دولتی می باشد که:
• توسعه مقررات، استانداردهای نمونه و مدارک مربوطه جهت استفاده توسط صنعت و مراجع اندازه شناسی قانونی را سبب می شود؛
• سیستم های شناسایی متقابلی را فراهم می نماید که سبب کاهش موانع تجاری و هزینه ها در بازار جهانی می شود؛
• بیانگر منافع جامعه اندازه شناسی قانونی در سازمان های بین المللی و گردهمایی های مربوط به اندازه شناسی، استانداردسازی آزمایش کردن، گواهی کردن و اعتبار بخشیدن می باشد؛
• ترویج و تسهیل تبادل دانش و شایستگی ها در جامعه اندازه شناسی قانونی در سراسر دنیا را انجام می دهد؛
• همکاری با سایر اعضای اندازه شناسی داشته تا آگاهی اعطا شده را ارتقا داده که به نظر می رسد زیرساخت اندازه شناسی قانونی می تواند سبب اقتصاد مدرن گردد. 

کاربرد استانداردهای OIML در ساخت وتنظیم دقیق  وسایل اندازه گیری خصوصا کنتورهای آب برق وگاز انواع فلومتر و لودسل های توزین  بسیار زیاد می باشد.

به منظور شرکت در مناقصات بین المللی و حتی داخلی غالبا از تولید کننده گواهی نامه یا تاییدیه بین المللی این استاندارد ها درخواست می گردد هرچند که موسسه استاندارد ایران از اعضای  سازمان بین المللی اندازه شناسی قانونی می باشد واین استاندارد هارا بومی سازی نموده است و برای آنها پروانه صادر می نماید اما این نوع گواهی نامه ها در مجامع بین المللی/منطقه ای و حتی داخلی فقط به معنی این است که تولید کننده اجازه تولید محصول را در ایران دارا می باشد و منزله رعایت کامل این استاندارد که نتیجه آن دقت نتیاج محصول است تلقی نمی گردد .

OIML-CS  سیستمی برای صدور ، ثبت و استفاده از گواهینامه های OIML و گزارش های ارزیابی و ارزیابی نوع OIML مربوط به آنها برای انواع ابزارهای اندازه گیری (از جمله خانواده های ابزارهای اندازه گیری ، ماژولها یا خانواده های ماژول ها) ، بر اساس الزامات OIML است.

موسسه OIMLتعدادی از آزمایشگاه های بین المللی را که عموما دارای ایزو17025یا 17065 هستند در سراسر دنیا اتورایز کرده است که توانایی ارایه تست ریپورت و گواهی استاندارد های این موسسه را دارا می باشند , آزمایشگاه  صادرکننده OIML یک نسخه از گواهی نامه ها را برای ثبت نام به BIML ارسال می کنند که BIML برای دوره بودجه 2017-2020 هزینه ثبت نام 350 یورو را فاکتور می کند. بسته به خط مشی مؤسسه صدور OIML ، مرجع صدور OIML این هزینه را به BIML پرداخت می کند ، یا سازنده مستقیم BIML را پرداخت می کند.

گروه ارزیابان چابک توانایی  مشاوره در اخذ استاندارد های OIML ازآزمایشگاه های NMi هلند وNIM چین وهمچنین آزمایشگاه SMU  کشور سلواکی و….را دارا می باشد

موراد زیر در خصوص کنتور آب عنوان شده است و در خصوص کنتورهای برق وگاز نیز مطالب واستاندارد های مرتبط را میتوانید از کارشناسان ما درخواست  نمایید .

در خصوص اخذ این گواهی می بایست  به وسیله جلسات مشاوره مدارک به شکل کامل  تنظیم گردند این کار توسط مشاوران ما که عموما ارزیابان حرفه ای وآشنا با الزامات ایزو17025 واستانداردهای ابزار دقیق میباشند انجام میشود .

الزامات  مورد نیاز استانداردOIML  ونیز تنظیم دقیق مستندات مورد درخواست  آزمایشگاه  صادرکننده گواهی  مرحله پیش ارزیابی را پشت سرگزاشته و از ازمایشگاه مذکور درخواست گردد که نحوه نمونه برداری و آدرس جهت ارسال نمونه را به همراه قیمت و عدم انطباقهای مدارک و آزمونها اعلام  می نماید .(همین مراحل برای اخذ سی ای مارکینگ انجام میگردد)

پس از بررسی کامل مستندات و شرایط و نیز قیمت اعلام شده  مشتری میتواند فرایند اخذگواهی نامه وتست ریپورت اورژینال را توسط مشاور اجرا نماید درصورتی که مغایرت ها ی موجود ریسک تایید نشدن را بالا ببرند مشتری میتواند از مشاور درخواست نماید تست رپورت و گواهی تایپ اپروآل برای او تهیه نماید در این راستا  نیز گروه ازیابان چابک با دو آزمایشگاه بین المللی درفنلاند واسپانیا که مورد تایید اتحادیه اروپا به عنوان نوتیفای بادی نیز می باشند همکاری می نماید :

https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=notifiedbody.main

در ادامه نمونه هایی از گواهی نامه ها وتست ریپورتهای صادر شده را مشاهده می کنید اگرتست ریپورت از آزمایشگاه تایید شده موسسه اندازه شناسی OIMLباشد مراحل دقیق تهیه مستندات وهزینه بالای ثبت وصدور وآزمون درخارج کشورونیز هزینه بالای ارزی را به دنبال دارد.

 از منافع آن تایید مدرک در مناقصات و فروش های بین المللی که داشتن این گواهی شرط شده است و نیز ثبت نام تولید کننده در سایت موسسه OIML علاوه بر سایت آزمایشگاه می باشد.

چنانچه صرفا برای تبلیغ یا مناقصات داخلی ویا اطمینان از دقت اقدام به این مبحث می کنید توجه داشته باشید که تست ریپورتهای ارایه شده از نوتیفای بادی هم همان کاربرد وکارکرد را دارا می باشند  .

کوشر یا کاشر به غذایی گفته می‌شود که در آیین یهودی و بر پایه قوانین کشروت، پاک (مشابه اصطلاح اسلامی حلال) به شمار می‌آید. بیشتر یهودیانِ معتقد دنباله‌روی این قوانین هستند.(یهودیت با رژیم اشغالگر قدس متفاوت می باشدواین مطلب به هیچ عنوان نشانگرتاییدعقاید رژیم صهیونیستی نمیباشد) 

 گیاهان کوشر:همة میوه‌ها و سبزی‌ها کوشر هستند.
جانوران کوشر:بر پایهٔ قوانین کوشر خوردن خوک، شتر، حیوانات و پرندگان گوشتخوار و نوشیدن خون جانداران مجاز نیست. فقط جانوران دریایی که دارای فلس (پولک) و باله باشند کوشر هستند. گوشت حیوان غیرنشخوار کننده پاک نیست.
شرایط کاشر بودن حیوانات: دارای سم باشند، شکافته سم باشند، نشخوار کننده باشند. شتر فاقد سم است و خوک نشخوار کننده نیست. خوردن گوشت این دو حیوان برای یهودیان حرام می‌باشد.
قوانین کشتار جانوران:چون در یهودیت خوردن خون جایز نیست خون باید از گوشت کاملاً بیرون کشیده شود. شحیطه (روش ذبح در آیین یهود) باید به گونه‌ای باشد که حیوان فوری و بدون درد بمیرد و یهودیان معتقدند که آزار جانور پیش از مرگ گوشت آن را ناپاک می‌کند. تنها خوردن گوشتی جایز است که بوسیله ذابح یهودی دارای مجوز شرعی ذبح شده باشد؛ بنابراین خوردن گوشت شکار جایز نیست.قوانین دیگر:بسیاری از یهودیان شیر و گوشت را با هم در یک وعده غذایی استفاده نمی‌کنند. شماری از یهودیان معتقد حتی زمان مشخصی بعد از خوردن گوشت لبنیات مصرف نمی‌کنند.قانون ۱/۶۰ام، قانونی است که بر اساس آن اگر غذای کوشر به نسبت ۱ به ۶۰ با موادی ترکیب شود که کوشر نباشد، خوردن کل آن غذا حرام می‌شود.

کاربردهای گواهی نامه حلال برای صادرات به کشورهای اسلامی و نیزکشورهایی که اکثریت جامعه مسلمان مهاجر نگران خرید ومصرف غذای های غیر حلال در آن کشورها می باشد .

کاربرد گواهی کاشر جهت صادرات مواد غذایی گوشتی ,لبنی وفراورده های گندم مانند برخی از انواع نان به کشوراهی روسیه ,امریکا,کاناداوفرانسه که تمرکز جمعیت یهودی در آنها زیاد می باشد.

گروه کارگزاران ارزیابی چابک تحت قرار داد با شرکت سوروین کوآلیتی هندوستان اقدام به اخذ گواهی نامه حلال ونیز گواهی نامه کاشر برای متقاضیان می نماید

سازمان غذا و داروی آمریکا  قدیمی ترین سازمان حمایت از مصرف کننده  در ایالات متحده است. FDA مسئول حفاظت از سلامت عمومی اطمینان از ایمنی، اثربخشی و امنیت داروهای انسانی و دامپزشکی، محصولات بیولوژیکی، تجهیزات پزشکی، تامین مواد غذایی ، محصولات آرایشی می باشد .

دامنه کاربرد فعالیتهای سازمان FDA :

1- مواد غذایی :

2- تجویز دارو و مصرف داروهای بدون نسخه :

3- واکسن، محصولات مرتبط با خون، و سایر محصولات بیولوژیکی :

4- تجهیزات پزشکی :

5- لوازم الکترونیکی :

6- آرایشی و بهداشتی

7- محصولات دامپزشکی :

8- محصولات توتون و تنباکو

گواهیEQM انطباق امارات متحده عربی

به منظور حصول اطمینان از کیفیت محصولاتی که بر سلامت و ایمنی مصرف کنندگان تأثیر می گذارد، دولت امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) مقرر کرده است که از ماه مه 2010، محصولات تحت نظارت باید مدارکی دال بر مطابقت خود با استانداردهای ایمنی بین المللی ارائه دهند، ممیزی شوند و قبل از فروش به امارات توسط سازمان صدور گواهینامه امارات ثبت شده است.
محصولاتی که در حال حاضر تحت کنترل هستند عبارتند از: رادیو یا تجهیزات پایانه مخابراتی، برخی از لوازم خانگی الکترونیکی، اسباب بازی‌های کودکان، باتری‌های موتور سیکلت و روغن موتور، رنگ/مواد شوینده، لوله‌ها/کاشی‌های چینی و غیره.در حال حاضر روش ثبت عمومی گواهینامه نوع است.
ESMA همه محصولات تحت نظارت را برای برآوردن مشخصات فنی خاص قبل از عرضه به بازار امارات ارزیابی می کند.قبل از ارسال درخواست گواهینامه نوع، متقاضی باید یک واردکننده/توزیع کننده/توزیع کننده محلی ثبت شده در سازمان صدور گواهینامه داشته باشد.گواهی انطباق ECAS (CoC) یک گواهینامه اجباری نوع محصول است و برای 1 سال اعتبار دارد.

ادامه …

بازرسی کالا

 

بازرسی کالا چیست؟

در تجارت جهانی یکی از عمده نگرانی های خریدار، انجام تعهدات فروشنده بر طبق قراداد است تا محصول را با همان کیفیت و کمیتی که در قرارداد ذکر شده ارسال نماید. برای جلوگیری از هر گونه مشکل و مغایرتی، شرکت های مستقلی تحت عنوان شرکت بازرسی کالا (commodity inspection company) حضور دارند تا محصول را از هر لحاظ بررسی نمایند. به طور کلی به تمام عملیات بازرسی، نمونه‌برداری، آزمایش، اندازه‌گیری و دیگر فرآیندهایی که توسط شرکت بازرسی کننده به منظور تعیین کمیت و کیفیت محصولات، خدمات یا تأسیسات انجام می‌شود بازرسی کالا گفته می شود. بعد از بازرسی، نتایج حاصل را با مشخصات مندرج در قرارداد خرید تطبیق می دهند و بعد از تایید، گواهی بازرسی کالا صادر می شود.

 

 بازرسی محصول وارداتی

امروزه، شرکت‌های بازرسی کالا یکی از اجزا مهم تجارت جهانی می‌باشند که از وجود آنها برای کنترل کمیت، کیفیت و بسته بندی کالا و جلوگیری از ورود و صدور کالای نامرغوب استفاده می‌گردد.
COI مخفف CERTIFICATE OF INSPECTION می باشد که برای بازرسی کالادر مبداء توسط شرکتهای بازرسی معتمد انجام می شود
در امر  واردات کالا  وجود شرکتهای بازرسی در سطح بین المللی ضرورت میابد. در ایران شرکتهای متنوع بازرسی کننده کالا وجود دارد که کار بازرسی کالا را انجام می دهند. در میان کالاهای وارداتی کالاهایی وجود دارند که دارای استاندارهای اجباری هستند که طبق تعرفه کالا و نظر سازمان استاندارد جهت ترخیص وارداتی شرایط بازرسیCOI آنها اجباری است و خریدار وظیفه دارد شرکت بازرسی کننده را معرفی کند و هزینه بازرسی را به عهده گیرد.

ی آکارئون

 

 

بازرسی پیش از حمل یک بخش مهم در پروسه ارزیابی کنترل کیفی کالا یا مواد میباشد. زمانی که کل محموله در دسترس بوده و معمولا به طور کامل بسته بندی شده و آماده حمل باشد، خریدار اجازه بازرسی توسط شخص سوم را صادر می نماید. به طور معمول شرکت بازرسی مستقلی جهت بازرسی قبل از حمل از طرف خریدار اختصاص می یابد چرا که که خریدار مایل است شخصی که به هیچ عنوان ذینفع معامله نباشد تعداد و کیفیت کالا را بررسی  نماید. بدین روش خریدار از خرید خود نسبت به پولی که پرداخت نموده مطمئن خواهد شد. ضمناً بازرسی قبل از حمل  به صورت اتفاقی (Random) و ظاهری (Visual) انجام می شود.

اتاق بازرگاني بين المللي ICCدر بند ب  9 شرايط اينكوترمز بازرسي پيش از حمل یاPSIرا را در تعريفي كه به گات ارایه نموده چنين بيانکرده است :  
 فعاليتهاي بازرسي پيش از حمل شامل تمامي اقداماتي است كه بررسي كميت، كيفيت، قيمت از جهت نرخ ارز وشرايط مالي و يا طبقهبندي گمركي كالايي كه به قلمرو كشور استفاده كننده صادر ميشود مربوط ميباشد، مشروط بر اين كه اقدامات گمركي كشوري كه كالا از آنجا صادر شده .صورت گرفته باشد ” .
اكثر توليدات مربوط به سازندگان صنايع نفت، گاز و پتروشيمي همچون لوله ، اتصالات، فلنج ، پيچ و مهره، شير، پمپ وبازرسي مي گردند . (Pre-shipment) انواع تجهيزات برق و ابزار دقيق معمولا بصورت نهايي و پيش از حمل از آنجايي كه كالاهاي مذكور بصورت حين ساخت مورد بازرسي قرار نگرفته اند لذا بازرسي از كالا در يك مرحله (يابازديد) بسيار حساس و دشوار خواهد بود .در بازرسي كالا مسلما مهمترين وظيفه يك بازرس كنترل مدارك فني ساخت وكنترل كيفيت كالا (انطباق محصول) خواهد بود چرا كه بسياري از مراحل ساخت و آزمونهاي مرتبط كالا قبلا انجام گرفته است و بازرس هم در آنزمان حضور نداشته است .
قبل از انجام بازرسي محصول و بررسي مدارك، بازرس بايستي كاملا از نحوه بازرسي و شرايط تحويل كالا مطلع باشد.يعني به الزامات قراردادي و درخواست مشتري كاملا اشراف داشته باشد. اين الزامات را مي توان در قراردادهاي فيمابين (Purchase سازنده (تامين كننده) و مشتري يافت. معمولا اين الزامات جزء ضمايم قرارداد بصورت سفارش خريد(Inspection and Test Plan: برنامه آزمون و بازرسي ، (Material Requisition) يا درخواست مواد Order)و غيره مي باشند. (Specification) كتابچه مشخصات فني ،ITP)

گروه کارگزاران ارزیابی چابک به عنوان مشاور وپیمانکار بازرسی با تجوه به شرایط حمل  ومشخصات کالا قادر به اخذ سریع گواهی بازرسی پیش از حمل ازشرکتهای مختلف بازرسی بین المللی وشرمتهای ایرانی دارای تاییدیه NACIمی باشد.

عموما محصولات به شرح ذیل از گذرگاه های گمرکی مربوطه درکشور مقصدترخیص ونیازمند گواهی پیش از حمل از شرکتهای بازرسی  می باشند :

باریت -بنتونیت-سولفات آلومینیوم-کاستیک سودا اسیدکلریدریک-الکل که به  مقصد عراق-کردستان عراق -لبنان کویت بارگیری ومجوز بازرسی از شرکتهای BV,SGS,INTERTEK,OMICاخذ می گردد.(فعالیت شرکتهای بازرسی خارجی باتوجه به تحریمها)

گذرگاه های مرزی :مهران-باشماق-بندرام القصر-بندر الرویس

پلی پروپیلن,کلینگر,تینر,هیدروکربنهای سبک ,روغن ,پارافین, پودرآب صابون وسایر مواد شیمیایی که به  مقصدپاکستان وهندوستان  بارگیری  ومجوز بازرسی از شرکتهای SGS,INTERTEK,فلات پژواک,پدیدآوران و…اخذ می گردد.

گذرگاه های مرزی :تفتان-بندرعباس/جبلعلی نیوا شیوا-بندرعباس/جبل علی

پلی پروپیلنHP-PP,کلینگر, پودرگوشت وپای مرغ ,دنبه,ماشین آلات فنی و… که مقصد ترکیه جمهوری آذربایجان وارمنستان ومجوز بازرسی از شرکتهای SGS,INTERTEK,فلات پژواک,پدیدآوران و…اخذ می گردد.

گذرگاه های مرزی :بازرگان-آستارا-نوردوز

 

Certificate of Compliance (COC)

این گواهی درواقع تاییدیه انطباق کالا با پرفورما و استاندرادهای مورد نظر کشور مقصد می باشد معمولا کشورهایی که برای صادرات به انها گواهی COCالزام می باشد یه برنامه PVoC ازقبل تدوین کرده اند واز شرکت های بازرسی بین المللی معتبر مانند اینترتک,بیرو وریتاس و اس جی اس برای انجام مراحل تایید انطباق در کشور مبداء کمک می گیرند برای کالا در مبداء پس از انجام بازرسی توسط شرکت بازرسی تحت قرارداد با کشور واردکننده گواهی انطباق COC صادر می گردد.