کارگزاران ارزیابی چابک

سیستم مدیریت

سازمان بین‌المللی استانداردسازی (The International Organization for Standardization) که به اختصار (ISO) شناخته می‌شود، موسسه بین‌المللی تعیین استاندارد متشکل از نمایندگان مؤسسات استانداردسازی ملی از جمع کشورهای مختلف و عضو در این سازمان در سراسر جهان است. 

این سازمان غیردولتی و غير انتفاعي در سطح وسیع به وضع استانداردهای کلی و جزئی برای هماهنگ کردن استانداردهای متفاوت جهانی می‌پردازد. در عمل ایزو به صورت یک کنسرسیوم، از طریق ارتباطات قوی با دولت‌ها فعالیت می‌کند. به عبارتی دیگر، این سازمان به ترویج جهانی استانداردهای اقتصادی و صنعتی می‌پردازد تا مبادلات صنایع و فنون مختلف را در یک راستا هماهنگ کند. این مؤسسه انواع استانداردهای تجاری و صنعتی جهانی را تعیین می‌نماید. مرکز ایزو در شهر ژنو سویس قرار دارد. سازمان ایزو کار رسمی خود را از تاریخ بیست و سوم فوریه ۱۹۴۷ آغاز کرده است.

سازمان بین‌المللی استانداردسازی (The International Organization for Standardization) که به اختصار (ISO) شناخته می‌شود، موسسه بین‌المللی تعیین استاندارد متشکل از نمایندگان مؤسسات استانداردسازی ملی از جمع کشورهای مختلف و عضو در این سازمان در سراسر جهان است. 

این سازمان غیردولتی و غير انتفاعي در سطح وسیع به وضع استانداردهای کلی و جزئی برای هماهنگ کردن استانداردهای متفاوت جهانی می‌پردازد. در عمل ایزو به صورت یک کنسرسیوم، از طریق ارتباطات قوی با دولت‌ها فعالیت می‌کند. به عبارتی دیگر، این سازمان به ترویج جهانی استانداردهای اقتصادی و صنعتی می‌پردازد تا مبادلات صنایع و فنون مختلف را در یک راستا هماهنگ کند. این مؤسسه انواع استانداردهای تجاری و صنعتی جهانی را تعیین می‌نماید. مرکز ایزو در شهر ژنو سویس قرار دارد. سازمان ایزو کار رسمی خود را از تاریخ بیست و سوم فوریه ۱۹۴۷ آغاز کرده است.

هر شرکتی که مدرک ایزو داشته باشد نشان میدهد که در قبال مشتری و جامعه مسئولیت پذیر و متعهد است و تلاش میکند کالا یا خدماتی را که ارائه میدهد مطابق با شرایط مشتری، سازمان ها و شرایط استاندارد بین‌المللی باشد.

ابتدا باید با مفهموم گواهینامه ایزو آشنا شویم.

گواهینامه ایزو، استانداردهایی هستند که برای سیستم مدیریت کیفیت مورد قبول اند و رضایت جامعه هدف را دربر دارند.

اگر بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم، به طور مثال اگر یک شرکت بخواهد مواد تولیدی خود را به بازار عرضه کند، محصول تولیدی آن باید دارای حداقل ویژگی ها باشد تا مشتری از آن استقبال کند و ارزش محصول حفظ شود از طرفی اگر شرکت بخواهد محصول را به کشور دیگر صادر کند باید از یک سری قوانین پیروی کند و محصولش تحت شرایط خاصی قرار بگیرد که درمورد هر محصول متفاوت است، پس استاندارد جهانی این قابلیت را در اختیار تمام شرکت ها و سازمان ها میگذارد تا بتوانند در سطح بین‌المللی رقابت کنند.

افرادی توانایی گرفتن این گواهینامه را دارند که بتوانند انتظارات بازرس صادرکننده گواهینامه درمورد سطح استاندارد کالا و خدماتشان در برابر استاندارد جهانی را برآورده کنند.

سیستم های مدیریتی که از جمله هدف هایشان ارتقای سطح کیفیت محصول است و طبق استانداردهای ایزو رفتار میکنند توانایی گرفتن این گواهینامه را دارند و میتوانند از امتیازات آن بهره‌مند شوند.

هر شرکت با داشتن گواهینامه ایزو باعث جلب نظر جامعه هدف میشود، ارزش محصول و خدمات را بالاتر میبرد، داشتن این گواهینامه یعنی شرکت به کیفیت خدمات و محصولات خود اهمیت ویژه میدهد همین امر موجب پیشرفت مستمر آن میشود.

مزایای اخذ ایزو:

  • بهبود مستمر به بهترین شیوه
  • کاهش هزینه های تولید
  • بالا بردن ارزش و اعتبار شرکت و خدمات و محصولاتی که ارائه میدهد
  • افزایش جلب نظر مشتریان
  • بهبود بهره وری
  • توانایی رقابت در سطح بین‌المللی
  • افزایش رضایت شغلی کارکنان
  • حفظ مشتریان فعلی و بدست آوردن مشتریان جدید

استاندارد سيستم مديريت کيفيت ISO 9001 ، دارای رویکردی فرآیندی است که به دنبال بهبود مداوم می باشد و تمرکز آن بر مدیریت کیفیت می باشد.  این بدین معنی است که این استاندارد همواره به دنبال این است که سطح فعالیت تولید و خدمات شرکت مدنظر را ارتقاع ببخشد و حداقل موارد و خط مرزهایی برای فعالیت آن مشخص میکند همچنین کسب این گواهینامه اعتبار شرکت را بالاتر میبرد. قابل توجه است که این استاندارد در بالاترین سطح گواهینامه های صادره در سراسر دنیا به حساب می آید. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نشان‌دهنده “روش پذیرفته شده برای انجام کاری” است. به طور مثال اگر در تمام دنیا تابلوی خطر به صورت مثلث است، شما نمیتوانید مربع تولید کنید زیرا مشتری از شما خریداری نمیکند پس باید طبق قاعده ی از پیش مشخص شده به تولید تابلو خطر مثلثی شکل بپردازید. ساخت تابلو خطر به شکل مثلث یک استاندارد است. این استاندارد شامل تمام الزامات یک سیستم مدیریت کیفیت می باشد که هر سازمانی برای اثبات توانایی های خود در زمینه ارائه محصولات، خواست مشتری و الزامات قانونی بدان نیازمند است.

ضرورت اخذ گواهی ایزو 9001

تولید کنندگان باید به یک زبان شیوا، رسا، ساده، مختصر و بر اساس قاعده مشخص با مشتریان خود در ارتباط باشند. اخذ گواهی ایزو مدیریت کیفیت از آن جهت ضرورت دارد که تولید کننده یا شرکتی که خدمات ارائه میدهد این حس را به مشتری القا می کند که رضایت شما در راس اهداف ما قرار دارد.

شما اگر به عنوان تولید کننده یا شرکت خدماتی نسبت به دریافت گواهی ایزو مدیریت کیفیت بی اعتنا باشید ممکن است به دلیل نامعتبر شمرده شدن فعالیتتان به زودی از عرصه رقابت حذف شوید. از آنجایی که برای توسعه کسب و کار و پیدا کردن بازار مناسب و گسترده تر نیاز به مشتری جدید است، برای کسب موفقیت باید در این راه تلاش هایی انجام داد.

مشتریان و مصرف کنندگانی که تا به حال از محصولات و خدمات شما استفاده نکرده اند نیاز به یک حاشیه امن برای انتخاب تولیدات و خدمات شما دارند. این حاشیه امن با درج علائم استاندارد و بخصوص علامت استاندارد مدیریت کیفیت یا همان گواهینامه ایزو 9001 به دست می آید.

شاید عامه اجتماع به عنوان هدف نهایی بازار شما چندان با این اطلاعات آشنایی نداشته باشند اما واسطه ها، دلالان و همچنین فروشندگانی که صاحب فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای هستند با این عناوین به خوبی آشنایی داشته و اصولا محصولاتی را در معرض فروش یا معرفی قرار می دهند که از کیفیت آن ها مطمئن باشند.

استاندارد سيستم مديريت زيست محيطی ISO 14001 بر پایه چرخه بهبود PDCA به معنای برنامه ریزی، اجرا، کنترل و اقدام بنا نهاده شده است و کاربرد آن برای سازمان هایی است که متعهد به حفاظت از محیط زیست هستند.

از مزایای این استاندارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاهش دادن ریسک مربوط به فعالیت های زیست محیطی

2- ممارست و توجه به ارکان زیست محیطی در ارائه و تولید خدمات

3- ایجاد اطمینان در بین مشتریان

4- کنترل هزینه ها و تلاش در استفاده بهینه از مواد اولیه، منابع طبیعی و انرژی

5- کسب مزیت رقابتی در مقایسه با رقبا

استاندارد سيستم مديريت ايمنی و بهداشت حرفه‌ای ISO 45001:2018 به بیان نیازمندیهای سیستم مدیریت ایمنی و همچنین بهداشت حرفه ای اشاره دارد. این استاندارد سازمان را قادر می سازد تا ریسکهای مرتبط با ایمنی و شغل منابع انسانی و اموال خود را تحت کنترل در آورند و در این راستا ، کارایی را بهبود بخشند.

این استاندارد یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است که ساختار استاندارد ایزو 9001 در آن به کار گرفته شده است و اصول سیستم شناسایی خطرات و نقاط کنترل بحرانی و موارد کاربردی در زمینه مواد غذایی را با برنامه های مرتبط با کاهش و کنترل خطرات، شناسایی و تلفیق می نماید.

این استاندارد علاوه بر استانداردهای ایزو 9001 ، شامل کلیه استانداردهای مربوط به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی میباشد و در راستای کاهش ریسکهای عملیاتی ، ارائه آموزشهای تخصصی ، ایجاد اطمینان در بین مشتریان، آموزش پیمانکاران و توجه به نظافت محیط کار و … عمل می نماید.

این استاندارد علاوه بر دارا بودن کلیه الزامات استاندارد ایزو 9001 ، الزامات مربوط به صنعت خودرو و سایر الزامات مشتریان را نیز شامل می شود.

گواهینامه ایزو ۱۳۴۸۵ (سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی) تمرکز بر یک سیستم مدیریت کیفیت در طراحی، توسعه، تولید، مونتاژ، خدمات پس از فروش و توزیع انواع تجهیزات پزشکی را ایفا نموده و فرایند اخذ نشان CE صادرات به اروپا را آسان می سازند.

محصولاتی که موفق به دریافت گواهینامه ایزو ۱۳۴۸۵ و نشان CE می گردند امکان صادرات به حوزه اروپا را خواهند یافت.

در حال حاضر اداره کل تجهیزات پزشکی ایران اقدام به تعیین تعداد محدودی شرکت مورد تایید نموده است که ایزو سیستم نیز با برخی از این مراکز طرف قرارداد می باشد.

لذا در صورت تمایل می توانید گواهینامه ایزو ۱۳۴۸۵ و نشان CE مورد تایید اداره کل تجهیزات پزشکی را از طریق مجموعه ایزو سیستم دریافت نمایید.

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27001 تنها استاندارد بین المللی قابل ممیزی است که الزامات مورد نیاز سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را معیّن می کند. این استاندارد انتخاب کنترل امنیتی مناسب را تضمین می کند.
این استاندارد به سازمان کمک می کند اطلاعات خود را محافظت کند و اعتماد بخش های ذینفع و به ویژه مشتریان را جلب نماید. ISO 27001 برای تهیه، پیاده سازی، اجرا، نظارت، بررسی، نگهداری، و ارتقا سیستم مدیریت امنیت اطلاعات رویکردی پروسه ای فراهم می سازد.

این استاندارد که مجموعه ای از کنترلرها و چک لیست های پیشنهاد شده امنیتی میباشد برای استفاده همزمان با استاندارد ISO/IEC 27002 و به منظور صدور گواهینامه تدوین گردیده است. نکته قابل توجه این است که هنوز دریافت گواهینامه ISO 27001 امری اختیاری است و می تواند توسط ارگانها و یا سازمانها اجرا نشود.هر چند که اجرای این استاندارد در کنار استاندار ایزو ۹۰۰۱ یا IMS موجب یکپارچگی و بهبود کیفیت تولیدات و خدمات سازمان ها می شود.

گواهینامه ISO 27001 مبین این موضوع است که یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات طبق یک استاندارد برتر گواهی گردیده است. گواهینامه ای که توسط یک مرجع ثبت وصدور گواهینامه شخص ثالث صادر می شود بیانگر این است که شما پیش بینی های لازم جهت حفاظت اطلاعات حساس در برابر دسترسی ها و تغییرات غیر مجاز را مبذول نموده اید.

استانداردهای مدیریتی معروف:

ایزو 50001 سیستم مدیریت انرژی

ایزو 31000 مدیریت ریسک

ایزو 10001 راهنمای شناسایی کد رفتارهای مشتری

ایزو 10002 راهنمای رسیدگی به شکایات مشتریان

ایزو 10003 راهنمای حل اختلاف ها در بیرون از سازمان

ایزو 10004 راهنمای اندازه گیری رضایت مشتریان

ایزو 10006 راهنمایی برای مدیریت کیفیت پروژه ها

ایزو 10007 راهنمایی برای مدیریت پیکره بندی

ایزو 10008 استاندارد قانونی اطلاعات الکترونیک

ایزو 17025 سیستم مدیریت آزمایشگاه های اندازه گیری

ایزو 17021 استاندارد سازمان های بازرسی

ایزو 10015 راهنمای مدیریت آموزش کارکنان

ایزو 21001 استاندارد مدیریت آموزش سازمان های آموزشی غیر رسمی

ایزو 55001 استاندارد مدیریت دارایی های فیزیکی

ایزو 10018 استاندارد راهنمایی برای مشارکت و صلاحیت کارکنان

ایزو 10012 راهنمایی برای اندازه گیری

ایزو 10013 راهنمای مستندسازی

لیست شرکت های گواهی دهنده
هرچند گروه ارزیابان چابک به عنوان مشاور در استقرار سیستم های مدیریت و اجرای استاندارد فعال می باشد اما در زیر لیست شرکت های گواهی دهنده که دارای اعتبار بین المللی می باشند و ما بیشتر با آنها پروژه داشته ایم جهت اطلاع متقاضیان محترم درج می گردد

نام و مشخصات CB

اسکوپ و اعتبار CB

شرکت QSI سرتیفیکیشن  یک شرکت گواهی دهنده در کشور ترکیه میباشد که دارای عالی ترین سطح اعتبار بخشی دولتی کشور ترکیه میباشد و درسال 2021 به عنوان سرتیفیکیشن بادی برتر ترکیه جایزه تعالی دولتی دریافت نموده است .ویژگی مهم گواهی نامه های این شرکت اعتبار بالا ممیزی دقیق , امکان ساپورت از طریق سامانه IAF/CERT/SEARCH وهمچنین اختصاص کد Login به وبسایت برای مشتریان می باشد

www.qsi.com.tr

ISO 9001:2015

ISO 14001:2015

ISO 45001:2018

ISO 22000:2018

گواهی نامه ردپای کربن و ردپای آب  آکردیت شده  از تورکاک ترکیه

شرکت BQC سرت  یک شرکت گواهی دهنده امریکایی/هندی می باشد که دارای اعتبار بخشی iAS امریکا می باشد.ویژگی مهم گواهی نامه های این شرکت اعتبار بالا, ممیزی سریع و آنلاین و امکان ساپورت از طریق سامانهIAF/CERT/SEARCH می باشد

www.bqccert.com

ISO 9001:2015

ISO 14001:2015

ISO 45001:2018

ISO 22000:2018

شرکت QFS سرت  یک شرکت گواهی دهنده در کشور هند می باشد که درای اعتبار بخشی iAS امریکا می باشد.ویژگی مهم گواهی نامه های این شرکت اعتبار بالا, ممیزی سریع و آنلاین و امکان ساپورت از طریق سامانهIAF/CERT/SEARCH می باشد

www.qfscerts.com

ISO 9001:2015

ISO 14001:2015

ISO 45001:2018

ISO 22000:2018

شرکت Surewin Quality Certification  یک شرکت گواهی دهنده در کشور هند می باشد که دارای اعتبار بخشی خصوصی کانادا می باشد.

ویژگی مهم این شرکت عضویت در فروم بین المللی آسیای جنوب شرقیIFOAM است که قادر به ممیزی و صدور  انواع گواهی نامه ها در حوزه کشاورزی و محصولات  ارگانیک می باشد

www.surewinquality.in

QMS,EMS,OHS-MS,FS-MS,En-MS,MD-MS

IFOAM-Organic,EU-Organic,Core-Organic

Vegan,Gluten Free,Non-GMO,Pest Free

EC Delaration,FDA Certification ,HALAL

نهاد بازرسی ثریا یک شرکت بازرسی ایرانی دارای پروانه بازرسی در حوزه کشاورزی و محصولات ارگانیک ایران میباشد .همچنین این شرکت دارای اعتبارنامه ایزو 17021 از مرجع اعتبار بخشی خصوصی کانادا در حوزه ثبت و صدور استاندارد های مدیریتی است

www.soraya-cert.com

ISIRI 11000, گواهی محصول سالم

ایزو 9001و,ایزو14001,ایزو45001

ایزو220000,HACCP,GMP

Beijing Standard Certification Centre یک شرکت گواهی دهنده در کشور چین می باشد که دارای اعتبار بخشی CNAS می باشد

ویژگی مهم گواهی نامه های این شرکت اعتبار بالا در آسیای شرقی جهت صادر کنندگان کالا, ممیزی سریع و آنلاین و امکان ردیابی در وبسایت گواهی دهنده می باشد

www.bjscertification-centre.com.cn

ISO 9001:2015

ISO 14001:2015

ISO 45001:2018

ISO 22000:2018

شرکت ARS یک شرکت گواهی دهنده در کشور هند می باشد که دارای اعتبار بخشی UAF امریکا می باشد

ویژگی مهم گواهی نامه های این شرکت اعتبار بالا, ممیزی سریع و آنلاین و امکان ردیابی در وبسایت گواهی دهنده می باشد

www.arscert.com

ISO 9001:2015

ISO 14001:2015

ISO 45001:2018

ISO 22000:2018

شرکت AQS Cert  یک شرکت گواهی دهنده در کشور آیتالیا و آلبانی می باشد که دارای اعتبار DAP-Albania می باشد.

ویژگی مهم گواهی نامه های این شرکت اعتبار بالا, ممیزی سریع و آنلاین و امکان ردیابی در وبسایت گواهی دهنده می باشد

www.aqscert.it

ISO 9001:2015

ISO 14001:2015

ISO 45001:2018

ISO 22000:2018

شرکت بیرو وریتاس یک شرکت بازرسی کننده و گواهی دهنده در کشور فرانسه می باشد که دارای اعتبار بخشی یوکاس انگلستان و اکردیا ایتالیا می باشد

ویژگی مهم گواهی نامه های این شرکت اعتبار بالا, ممیزی دقیق  و امکان ساپورت از طریق سامانهIAF/CERT/SEARCH می باشد

www,bureauveritas.com

ISO 9001:2015

ISO 14001:2015

ISO 45001:2018

ISO 22000:2018

برنچ اینترتک دوبی یک شرکت گواهی دهنده در  امارات متحده عربی می باشد که دارای اعتبار بخشی یوکاس انگلستان می باشد

ویژگی مهم گواهی نامه های این شرکت اعتبار بالا, ممیزی سریع و آنلاین و رجیستر در وبسایت گواهی دهنده میباشد

www.intertek-dubai.com

QMS,EMS,OHS-MS,FS-MS,MD-MS,En-MS

IFS Food,BRC,Global GAP,FDA,CE Marking

ETL,UL,FM Approval,NFPA,NSF,LPCB,CCC

شرکت های گواهی دهنده ایرانی تحت اعتبار مرجع تایید صلاحیت ملی ایران NACI

کارگزاران ارزیابی چابک آماده عقد قرارداد مشاوره با متقاضیان در راستای استقرار سیستم های مدیریت در حوزه کیفیت ,محیط زیست ,بهداشت شغلی,انرژی ,تجهیزات پزشیکی و جوشکاری و سپس درخواست ممیزی از احدی از شرکت های فهرست شده زیر با اعتبار NACI می باشد

شرکت های گواهی دهنده ایرانی نظیر شرکت پایش و ارزیابی انطباق ایران(توف اطریش), موسسه انطباق کیفیت کیهان(KQR), ارزیابان کیفیت خاورمیانه(BRS LLC), ایزد هور آریا (IHA) به ترتیب در حوزه مدیریت ایمنی غذا/مدیریت کیفیت/تجهیزات پزشکی و جوش از طرف مرجع ملی تایید صلاحیت ایران اعتبار بخشی شده اند  اسامی سایر شرکت های گواهی دهنده ایرانی  را از طریق این لینک جستجو نمایید