انواع نشانهای UL

انواع نشانهای UL

انواع نشانهای UL :

1- UL Listing Mark :

این علامت به عنوان یکی از شایع ترین علائم UL است. اگر یک محصول با این نشان UL علامت گذاری شده باشد نشاندهنده این است که نمونه نماینده محصول الزامات ایمنی ULرا برآورده کرده است . این الزامات عمدتا بر اساس استانداردهای منتشر شده خود UL برای ایمنی می باشند . این نوع نشان معمولا بر روی لوازم و تجهیزات کامپیوتر، کوره ها و بخاری ها، فیوز ها، تخته های پانل های الکتریکی، هشدار دهنده دود ،مونوکسید کربن، آتش خاموش کن قابل حمل ، دستگاه فلوتاسیون شخصی، شیشه مقاوم در برابر گلوله ، و . . .

2- UL Classification Mark :

این علامت نشان با توجه به ویژگی های خاصی از محصولات که دارای طیف محدودی از خطرات هستند استفاده می شود. به طور معمول، محصولات توسط این نشان به طور کلی برای مصالح ساختمانی و تجهیزات صنعتی طبقه بندی می شود. نمونه هایی از انواع تجهیزات طبقه بندی شده توسط UL شامل : درهای ضد آتش، چرخ دنده ها ، کامیون های صنعتی و . . .

3- UL Recognized Component Mark :

این نشان به طور خاص بر روی قطعات و اجزای تشکیل دهنده که بخشی از یک محصول بزرگتر و یا سیستم می باشد کاربرد دارد. این علامت در طیف وسیعی از محصولات کاربرد دارد ، از جمله : برخی از سوئیچ ها، منابع تغذیه، تخته سیم کشی چاپ، برخی از انواع تجهیزات کنترل صنعتی و هزاران محصولات دیگر.

4- UL Functional Safety Mark :

این نشان مربوط به ایمنی محصولات است و همچنین ایمنی عملکردی محصول را مورد بررسی قرار می دهد . بر اساس کاربرد و استفاده از محصول، ارزیابی ایمنی عملکردی مطابق با الزامات استاندارد عملکردی ایمنی انجام می شود. بررسی ایمنی عملکردی شامل ارزیابی از یک مدار بحرانی ایمنی مطابق با اعلام رتبه بندی ایمنی مربوط به نرم افزار، سخت افزار، عوامل استرس محیطی (مانند EMC) و ایمنی فرآیندهای مدیریت چرخه عمر است.

عناصر این نشان عبارتند از:

– سطح ایمنی مذکور اعلام شده توسط تولید کننده محصول

– استانداردهای ایمنی کاربردی سطح ایمنی به عنوان سطح یکپارچگی ایمنی (SIL)

– شناسایی سطح یکپارچگی ایمنی (SIL)، سطح عملکرد (PL) و یا کلاس ایمنی

5- ULC Mark :

این نشان مورد پذیرش آزمایشگاههای کانادا قرار گرفته است و یک عضو از خانواده UL می باشد. این علامت در سراسر کشور کانادا برای بسیاری از انواع محصولات، از جمله مصالح ساختمانی و محافظت از آتش و . . . به رسمیت شناخته شده است.

6- UL Energy Mark :

این نشان در سیستم های تهویه هوا و کوره، یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی، واشر و خشک کن، آب گرم کن، تجهیزات پخت و پز، و محصولات مشابه با استانداردهای بهره وری انرژی مورد ارزیابی قرار می گیرد .

7- UL Environmental and Public Health Mark :

این نشان برای کیفیت آب کاربرد دارد . علامت UL برای کیفیت آب را می توان بر روی افزودنی ها ، تصفیه آب آشامیدنی، تصفیه آب یا فیلتراسیون، قطعات و اجزای تشکیل، قطعات سیستم آب آشامیدنی و مواد، و توزیع و لوله کشی محصولات استفاده کرد .

8- UL Gas-Fired Mark :

این نشان به طور انحصاری در بویلرهای گاز و لوازم و تجهیزات گاز استفاده می شود. علامت گذاری به عنوان گاز نشان می دهد انطباق محصول با استانداردهای گاز در سراسر کشور به رسمیت شناخته شده، از جمله UL، ANSI Z21/Z83 از سری و استاندارد CSA CGA. خطرات قابل پیش بینی، از جمله گاز و خطرات الکتریکی در این نشان مورد بررسی قرار می گیرد .

9- UL Marine Mark :

این نشان برای محصولاتی برای استفاده های دریایی کاربرد دارد . این نشان برای ایمنی در برابر خطراتی که در معرض محیط های دریایی خشن مانند لرزش، ضربه، حفاظت از سیستم جرقه زنی، نفوذ آب و نمک اسپری خوردگی مشترک در قایق تفریحی و قایق رخ می دهد ، استفاده می شود . نمونه هایی از این نوع تجهیزات دریایی به عنوان عبارتند از آلترناتور، باتری شارژر / اینورتر قدرت، چراغ های ناوبری، و مخازن سوخت، فیلتر و پمپ و …

10- UL Plumbing Mark :

این علامت برای محصولات مربوط به لوله کشی و به طور واضح شناسایی آن دسته از محصولات که با رعایت بهداشت و استانداردهای عملکرد و الزامات مربوط به سیستم لوله کشی استفاده میشوند ، کاربرد دارد .

11- UL Security Mark :

این نشان برای محصولات امنیتی کاربرد دارد . نمونه ای از این محصولات عبارتند از : تشخیص نفوذ، آلارم سرقت ، کنترل دسترسی، هشدار دهنده ضد سرقت، سیستم های نظارت، و . . .

12- UL Signaling Mark :

این علامت برای محصولاتی که دارای منبع سیگنال بوده کاربرد دارند که شامل هشدار دهنده های دود، آلارم آتش و سیستم های احضار پرستار بیمارستان و . . .

13- Environmental Product Declaration (EPD) :

اعلامیه محصولات محیط زیست (EPD)، گزارش جامع و هماهنگ شده بین المللی است که که در آن محصول در سراسر چرخه عمرش ، محیط زیست را تحت تاثیر قرار است.

14- UL Registered Firm Mark :

این نشان برای محصول نبوده و برای سیستمهای مدیریتی شرکتها می باشد مانند ISO 9001 که شرکتها مطابق با مورد ارزیابی قرار می گیرند .

15- UL Performance Verified Mark :

این علامت برای ارتباطات و انتقال داده ها به صورت کابلی و یا فیبر نوری کاربرد دارد و مطابق با استانداردهای عملکرد مانند ISO / IEC 11801، و NEMA WC66 استفاده شود.

16- UL NEBS Mark :

سیستم های شبکه و تجهیزات ساختمان (NEBS) برای تجهیزات ارتباط از راه دور و مطابق با SR-3580 به کار می رود . گزارش UL NEBS اطلاعات مربوط به سطح، پیکربندی آزمایش، معیارهای عملیاتی مورد استفاده برای آزمایش، برنامه آزمون و نتایج آزمون را فراهم می کند.

17- UL RoHS Product Mark :

این نشان سازگار با استاندارد RoHS اروپا می باشد که نمونه ای از محصولات در سطح مواد همگن برای حضور شش مواد (سرب، جیوه، کادمیوم، کروم ظرفیتی، پی فنیل و دی فنیل اتر محدود شده است .

18- UL Environment ECO LOGO :

نشان اکولوژیکی برای عملکرد زیست محیطی یک محصول در طول چرخه عمر خود می باشد که نشان می دهد که محصول تحت آزمایش دقیق علمی و جامع ، برای اثبات انطباق آن با استانداردهای سختگیرانه زیست محیطی قرار گرفته است .