استاندارد حلال برای یهودیان:کوشر یا کاشر به غذایی گفته می‌شود که در آیین یهودی و بر پایه قوانین کشروت، پاک (مشابه اصطلاح اسلامی حلال) به شمار می‌آید. بیشتر یهودیانِ معتقد دنباله‌روی این قوانین هستند.(یهودیت با رژیم اشغالگر قدس متفاوت می باشدواین مطلب به هیچ عنوان نشانگرتاییدعقاید رژیم صهیونیستی نمیباشد) 

 گیاهان کوشر:همة میوه‌ها و سبزی‌ها کوشر هستند.
جانوران کوشر:بر پایهٔ قوانین کوشر خوردن خوک، شتر، حیوانات و پرندگان گوشتخوار و نوشیدن خون جانداران مجاز نیست. فقط جانوران دریایی که دارای فلس (پولک) و باله باشند کوشر هستند. گوشت حیوان غیرنشخوار کننده پاک نیست.
شرایط کاشر بودن حیوانات: دارای سم باشند، شکافته سم باشند، نشخوار کننده باشند. شتر فاقد سم است و خوک نشخوار کننده نیست. خوردن گوشت این دو حیوان برای یهودیان حرام می‌باشد.
قوانین کشتار جانوران:چون در یهودیت خوردن خون جایز نیست خون باید از گوشت کاملاً بیرون کشیده شود. شحیطه (روش ذبح در آیین یهود) باید به گونه‌ای باشد که حیوان فوری و بدون درد بمیرد و یهودیان معتقدند که آزار جانور پیش از مرگ گوشت آن را ناپاک می‌کند. تنها خوردن گوشتی جایز است که بوسیله ذابح یهودی دارای مجوز شرعی ذبح شده باشد؛ بنابراین خوردن گوشت شکار جایز نیست.قوانین دیگر:بسیاری از یهودیان شیر و گوشت را با هم در یک وعده غذایی استفاده نمی‌کنند. شماری از یهودیان معتقد حتی زمان مشخصی بعد از خوردن گوشت لبنیات مصرف نمی‌کنند.قانون ۱/۶۰ام، قانونی است که بر اساس آن اگر غذای کوشر به نسبت ۱ به ۶۰ با موادی ترکیب شود که کوشر نباشد، خوردن کل آن غذا حرام می‌شود.

کاربردهای گواهی نامه حلال برای صادرات به کشورهای اسلامی و نیزکشورهایی که اکثریت جامعه مسلمان مهاجر نگران خرید ومصرف غذای های غیر حلال در آن کشورها می باشد .

کاربرد گواهی کاشر جهت صادرات مواد غذایی گوشتی ,لبنی وفراورده های گندم مانند برخی از انواع نان به کشوراهی روسیه ,امریکا,کاناداوفرانسه که تمرکز جمعیت یهودی در آنها زیاد می باشد.

گروه کارگزاران ارزیابی چابک تحت قرار داد با شرکت سوروین کوآلیتی هندوستان اقدام به اخذ گواهی نامه حلال ونیز گواهی نامه کاشر برای متقاضیان می نماید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *